تبلیغات
افشای اسرار شیاطین بصورت واقعی - باور كنید صِّرَاطَ مُستَقِیمَ تنها راه رستگار شدن است.
افشای اسرار شیاطین بصورت واقعی
أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ آگاه باش كه با یاد خدا دلها آرامش مى‏یابد (28) الرعد

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با سلام

چگونه بدانیم  در راه درست   و راست هستیم

شاید كسانی باشند كه  در طول  زندگی   ازخود  پرسیده باشند آیا راهی كه در پیش گرفته  ام  راه درست و یا راه  غلطی است   و در این اثنا پاسخ هایی به خود داده اند كه زیاد قانع كننده نبوده است  حال ببینیم چگونه باید فهمید كه در راه هستیم یعنی  وقتی از پروردگار متعال درخواست میكنیم اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ آیا در راه  مستقیم و درست یا برخلاف آن در راه هلاكت هستیم و تنها فكر میكنیم  راه سعادت را در پیش گرفته ایم در حالی كه اینگونه نیست .اول راه راست را تعریف كنیم:

راه راست یعنی چه:

 

 

راه راست یعنی یک سری تعهدات دینی که با عمل کردن به آنها می توان در این راه حرکت کرد و به خدا رسید.

 

دراین راه مشکلات زیادی وجود دارد که بزرگترین مشکل آن مبارزه با نفس وشیطان است وکسی که دراین مبارزه موفق باشد بدون انحراف در راه راست حرکت می کند.

از نظر قرآن راه راست چیست و چگونه محقق می شود؟ / راه راست کدام است؟

 

راه مستقیم، از نظر قرآن، پرستش خدا و تمسک به خدای سبحان و در راه اهل نعمت قرار گرفتن است . مراد اهل نعمت، در دیدگاه قرآن و سنت، همان انبیا و صدیقین و شهدا و صالحین و امامان معصوم (ع) است

راه راست چگونه محقق می شود و انسان چگونه می تواند در آن راه بیفتد؟ در این باره توضیح آیت الله جوادی آملی تقدیم می گردد:

 

صراط مستقیم، تنها راه هدایت:   انسان موجودی ایستا و بی حرکت نیست بلکه سالک و رونده است و مقصود این حرکت و سلوک نیز «لقاءالله » است . قرآن کریم خطاب به همه انسان ها می فرماید: «یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه ». همه افراد بشر، مؤمن و کافر، «مسافر الی الله » هستند و همگی آنان به ملاقات پروردگارشان خواهند رسید; با این تفاوت که مؤمنان، جمال و مهر حق را ملاقات می کنند و کافران جلال و قهر او را . یکی خدا را به وصف «ارحم الراحمین » ملاقات می کند و دیگری او را به وصف «اشدالمعاقبین » می یابد .

در بین همه راه هایی که انسان می تواند طی کند و به خداوند برسد، تنها یک راه «صراط مستقیم » و راه هدایت است و دیگر راه ها اعوجاجی و منحرفند . اگر کسی در راه درست و در صراط مستقیم حرکت کند، در پایان راه به خدای «ارحم الراحمین » می رسد و اگر از بیراهه برود، باز هم به همان خدا می رسد; ولی با وصف «اشد المعاقبین »

صراط مستقیم و نیز راه های انحرافی را کتب آسمانی و خصوصا قرآن کریم معرفی کرده اند: «انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا.» این انسان است که باید خودش راه مستقیم را انتخاب کند، یا از طریق نهر بزرگ صراط مستقیم به عمق دریا برسد و یا از طریق جویبارهای پیچ در پیچ برود و در کناره های دریا بماند .

 

صراط مستقیم نزدیک ترین و سالم ترین راه رسیدن به خداوند است، بزرگراه آشکار هدایت است که هیچ گونه شک و تردید و ابهامی در آن وجود ندارد و اگر انسانی از صراط مستقیم خارج می شود، برای وجود نقص در این راه نیست بلکه به دلیل ضعف خود او و وسوسه شیطان است .

 

«صراط » همان بزرگراه آشکار و روشن را می گویند و «مستقیم » به چیزی گفته می شود که نقص و کجی و اعوجاج درونی نداشته باشد . اگر راهی هموار نباشد و بخشی از آن فراز داشته باشد و بخشی نشیب، برخی از مقاطع آن قابل رفتن باشد و برخی غیر قابل رفتن، یکدست و یکسان نیست و نمی تواند صراط مستقیم باشد .

صراط مستقیم مانند خورشید است و سبل الهی نورهایی که از جهات و زوایای گوناگون به صراط مستقیم متصلند و به همین جهت می فرماید: «کسانی که در راه ما و برای رسیدن به لقای پروردگارشان به مجاهده می پردازند به یقین آنان را به سبل و راه های فرعی خود هدایت می کنیم

تصویر صراط مستقیم در قرآن: قرآن کریم «صراط مستقیم » را به دو گونه ترسیم کرده; در برخی از آیات آن را به صورت راهی افقی تصویر نموده است و در برخی دیگر به صورت راهی عمودی . در کریمه ای می فرماید: «آنان که به قیامت ایمان ندارند از صراط مستقیم منحرفند » . و در کریمه دیگری می فرماید: «قل اننی هدانی ربی الی صراط مستقیم دینا قیما ملة ابراهیم حنیفا  .» «حنیف » در مقابل «جنیف » است . اگر کسی در راهی که می رود تمام تلاشش این باشد که به سمت چپ و راست جاده گرایش داده باشد، او را جنیف می گویند; یعنی اهل جنف و گرایش به انحراف است; و چنین شخصی، اگر مراقب نشود، منحرف خواهد شد . اما رونده ای که تمام تلاشش این است که در وسط جاده حرکت کند و این حالت را حفظ کند، او را «حنیف » می گویند .

 

این آیات کریمه، صراط مستقیم را به صورت راهی افقی ترسیم کرده که دو طرف آن انحراف است و تنها راه وسطی راه هدایت است و لذا از حضرت امیرالمؤمنین (ع) آمده است: «چپ و راست گمراهی است و راه وسطی همان جاده و صراط مستقیم است و دو طرف آن ضلالت است و تمام کتاب های آسمانی و آثار نبوت پیامبران بر همان صراط است .

قرآن کریم تصویر دقیق تری را نیز از صراط مستقیم ارائه کرده که همان تصویر «عمودی و صعودی » آن است . در آیه ای می فرماید: طغیان و تجاوز نکنید; زیرا هر کس طغیان کند، غضب من بر او حلال می گردد و در او حلول می کند و هر کس که مستحق عذاب من گردد، سقوط خواهد کرد: «ولا تطغوا فیه فیحل علیکم غضبی و من یحلل علیه غضبی فقد هوی

«هوی » که مصدر فعل «هوی » است، به معنای سقوط و فرو افتادن است و سقوط در مسیر و طریق عمودی رخ می دهد نه در راه افقی . مثلا وقتی که انسان از طنابی بالا می رود اگر رها شده بیفتد، می گویند سقوط کرده و آن گاه که بر جاده افقی حرکت می کند، رهایی و جدایی وی را انحراف می گویند .

 

قرآن کریم، انسان را در حال صعود به سوی خداوند می داند . لذا می فرماید: «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا.» چون خداوند علی و متعالی است و طنابی که از طرف او آویخته شده از بالا به پایین است، اعتصام به آن طناب برای صعود به بالا است . البته در طناب صاعد نیز انحراف به چپ یا راست مطرح است، لیکن انحراف از آن همراه با سقوط است .

 

تعبیر قرآن درباره کلمه طیبه نیز همین است که صعود می کند و به سوی خدا بالا می رود: «اگر کسی عزت و بزرگی را می خواهد باید بداند که همه عزت از خدا و نزد خدا است و اگر کسی می خواهد به این عزت برسد، عقاید پاک و طوبی و عمل صالح است که راه تکامل عمودی را می توان با آن طی کرد و بالا رفت تا عنداللهی شد و به نزد خداوند رسید و آن گاه جلوه ای از عزت خداوند نصیب او می شود.

از بیانات استاد بزرگوار جناب آیت الله جوادی آملی  بطور مفصل  مطلب   و مقصود حاصل شد   و نگارنده  چند موضوع را بیان میكنم تا كمی روشنتر  و برای عزیزان راهتر و ملموس و عملی تر  باشد.

دوستان عزیز  برای اینكه بخواهیم بدانیم  در راه راست هستیم یا خیر باید این موارد را در خود  بررسی كنیم:

1-                                افراد رستگار و سعادتمند با كسانی دوستی میكنند كه اهل دین و ایمان واقعی هستند و باافراد لا اوبال و بی بند و بار رابطه ای ندارند. اگر با افرادی دوستی و معاشرت میكنیم كه اهل اطاعت و رعایت حدود الهی هستند و از شیطان  و شیاطین تبعیت نمیكنند و از این قبیل افراد بدوریم بدانند كه در  این بخش در مسیر حق هستیم.

2-                              رعایت حدود الهی یعنی حلال و حرام پروردگار متعال را رعایت و مراقبه میكنیم و بر اعمال و كردار و گفتار و جوارح بدن خود مراقبت میكنیم  و از صفات رذیله  دوری می جوی ایم

3-                           دستورات دین و پروردگار را به  خوبی انجام میدهیم.(نماز اول وقت و با حضور قلب و روزه  و زكات و خمس و صدقه و انفال و نیكی به برادران مومن و...)

4-               نیكی به پدر و مادر و نزدیكان

5-               دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خداوند

6-                             پند و اندرز افراد ؛همیشه به یاد خدا و قیامت   بودن  و برادران دینی خود را به روز محشر متذكر شدن و امر به معروف و نهی از منكركردن.

7-             رسیدگی در حد توان  به وضع مستمندان و فقرا و مستمندان بخصوص مستمندان از نزدیكان

آیا در ما چنین رفتارهایی هست ؟

اگر پاسخ منفی است  باید تلاش كنیم  تا  خود را تهذیب نفس دهیم  تا به مقصود كه همانا خشنودی پروردگار مهربان است   برسیم در غیر اینصورت  بدانیم گرفتار دامهای شیطان خواهیم شد و نتیجه كار رستگار نشدن و نرسیدن به كمال انسانی  و سعادت است.

 

موفق باشید

التماس دعا-محمد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 12 مرداد 1398 02:32 ق.ظ
Wow, this post is good, my sister is analyzing these kinds of
things, thus I am going to let know her.
جمعه 11 مرداد 1398 06:07 ب.ظ
I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?

Either way keep up the nice quality writing,
it's rare to see a great blog like this one today.
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:06 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face,
hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He or she is quality,
with incredible arms plus a chest that stands apart with this sweater.

We're standing right in front of each other speaking
about our way of life, what we really wish for in the future, what we're trying to find
on another person. He starts telling me that he has been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at
me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a
reason right. But let me know, you would not reject me,
might you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you at the moment?' he stated as I am closer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I favor how we think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel in his leg, massaging it slowly. ‘What do you want in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone who knows the things they want. Somebody that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid when attemping a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of trying something mroe challenging, especially when it comes to making interesting things in the bed room ', I intimate ‘And I like girls that are direct, who cut over the chase, like you only did. To get
honest, that's a huge turn on.
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:12 ق.ظ

You actually suggested that effectively.
pharmacy canada reviews how safe are canadian online pharmacies global pharmacy canada canadian government approved pharmacies are canadian online pharmacies safe canada medication list most reliable canadian pharmacies canada online pharmacy canadian government approved pharmacies canada medication
شنبه 5 مرداد 1398 04:38 ق.ظ
On the whole daring chaps strive this themselves by injecting of varied oils (like for instance coconut grease) and also other stuff (this sort of such as silicone or
maybe a salt liquid), habitually without remedial guidance.
These policies could potentially cause incredibly dangerous infections and infections, and also there isn't any support them
to do.
You will observe ads with regard to salves,
treatments or perhaps oils with application on the road to male organ amplification. Creations with the intention of it is possible
to sign up for ones manhood may possibly hold hormones, blood vessels spring increasing prescription medication, oils or
even botanical herb, or vitamin and mineral. There is no show which a topical item for consumption be able to improve the mass of your current male organ, after that many
could potentially cause a skin color feedback or even irritability.

The article author guesstimate that 5 percent connected with persons give birth to the erect manhood longer than 16 cm.
In vogue one more 5 percentage involving crates,
the assemble male organ could be shorter than in this area
10 cm.
A particular performance describe Jelqing interests massaging the male
member almost like you had been using the item on the way to snowball blood run. There is no exercising, take account of any to enclose remained
shown to am the source of sure ends up with growing longer before coagulate.
In truth, severe succession often leads in order to
personal injury or else mutilating.
دوشنبه 31 تیر 1398 10:54 ق.ظ
If you would like to take a good deal from this
article then you have to apply these techniques to your won weblog.
دوشنبه 31 تیر 1398 01:29 ق.ظ
A web site is a vital business tool -- and every business uses its site differently.
Some use it to generate instant revenue through ecommerce sales while others utilize it to generate leads, calls
or physical location visits. There's a very important factor that each business really wants
to accomplish with its website: leveraging it to produce more growth.
There are several ways to boost your leads, sales and revenue without investing in a complete redesign and rebuild.
Listed here are 10 hacks that you should look at trying -- while simple, they can potentially help your business grow significantly.

1. Perform conversion audit. Have you been positive your website is made to convert traffic?
The fact remains, lots of web design companies are
great at creating appealing websites, nevertheless they aren't conversion rate experts.
Having a full-blown conversion audit performed is really worth the little out-of-pocket expense.

Related: 5 Tools to Help You Audit Your Web Content If you're able to identify problems and make changes to improve them ahead of launching
marketing campaigns it will certainly reduce wasted advertising spend and provide you with a stronger base to begin with
یکشنبه 30 تیر 1398 06:25 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses that are
great for his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They're
well made, with incredible arms and also a chest that
stands apart with this sweater. We're standing right in front of each other speaking about how we
live, what we'd like for the future, what we're looking for on another person. He starts telling
me that bigger been rejected a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But figure out, utilize reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you today?' he said as I recieve nearer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I favor the method that you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you wish ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone who knows the things they want. Someone that won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid of attempting a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of trying a new challenge, especially when it comes to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy women that are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To become
honest, it really is a huge turn on.
شنبه 29 تیر 1398 04:45 ق.ظ
appreciate it a whole lot this excellent website is definitely formal
and relaxed
جمعه 28 تیر 1398 03:08 ب.ظ
خدمة سامسونج نعتبر خبرة فى سامسونج الاوائل فى مصر و افضل خدمات تبحث عنها عندما یواجهك اعطال فى شاشات سامسونج
.حیث اننا نوفرالاصلاحبالكامل فى بیتك ولا یتم نقل الغسالات
نهائیا من مكانه هذا بالاضافة الى اننانمتلك طاقم عمل من مهندسینمدربین على التصلیح الفورى لجمیع اعطال اجهزة سامسونج الغسالات و استبدال كل قطع
الغیار العاطلةبأخرى ممتازةهذا ب الاضافة تمیزهم بالكفاءةالعالیة و التى تمكنهم الصیانةفورا منزل العمیل و الخبرة التى تصل الى الى مدةطویلة لا تقل عن 24 عاممتواصلة فى تصلیح مكانس سامسونج


اذا كنت فى احتیاج لعمل صیانة
غسالات سامسونج فى المنزل و كل ما علیك هو الاتصال بنا على ارقام
صیانة میكروویف سامسونج فى مصر نحن فى خدمتك
اینما كنت نحن نخدم جمیع المحافظات لنسعى أن
نكون الاحسن فى مجال عملنا و الاسرع فى التعامل معك
و نوفر لك الصیانة المتمیزة فى مختلف
مودیلات میكروویف سامسونج
چهارشنبه 26 تیر 1398 04:59 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
in a few minutes a villa for rent by city, a range of rooms lofts and villas.
Be astounded by the pictures and information that the site has to offer you you.
The site is a center for every person the ads inside the field,
bachelorette party? Enjoy a friend who leaves Israel? Regardless of
what the reason why it's important to rent a villa for an upcoming event or simply just a gaggle
recreation made for any age. The website is also the
centre of rooms with the hour, which is definitely another subject, for lovers who are trying to find a lavish room equipped for discreet entertainment which has a
spouse or lover. Regardless of what you would like, the 0LOFT website produces a seek out you to find rentals for loft
villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
دوشنبه 24 تیر 1398 10:59 ق.ظ
Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
months of hard work due to no backup. Do you have any methods
to prevent hackers?
یکشنبه 23 تیر 1398 07:40 ب.ظ
Your means of explaining all in this piece of writing
is truly pleasant, all can without difficulty know
it, Thanks a lot.
پنجشنبه 20 تیر 1398 06:39 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the modern results Discover
a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Seeking escort girls? Discrete apartments? Produce a quick search by region of Israel.
چهارشنبه 19 تیر 1398 08:25 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.

He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel
eyes and the most amazing lips I've seen. They are well developed, with incredible arms as well as a chest that is unique for this sweater.
We're standing before of one another talking about our lives, what we would like in the future, what we're looking
for on another person. He starts saying that he's got been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for an excuse right.
But identify, would you reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I receive far better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my rearfoot in their leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do that suits you in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know what we want. Someone who won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid when trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when trying new things, especially in regards to making something mroe challenging in the bedroom ', I intimate ‘And I like ladies who are direct, who cut over the chase, like you recently did. To generally be
honest, that's a huge turn on.
دوشنبه 17 تیر 1398 11:57 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He could be quality, with
incredible arms along with a chest that stands out with this sweater.
We're standing in the front of each other speaking
about our lives, what we want into the future, what we're interested in on another person.
He starts saying that bigger been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I do not know. Everything happens for reasons right.
But tell me, would you reject me, does one Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he stated as I receive more detailed him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I enjoy how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘What can that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows whatever they want. Somebody who won't say yes just because I said yes. Someone who's unafraid of trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when trying interesting things, especially in terms of making new stuff in bed ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut with the chase, like you may did. To become
honest, what a huge turn on.
شنبه 15 تیر 1398 09:12 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel
eyes and the most amazing lips I've seen. They are well
made, with incredible arms plus a chest that stands apart for this sweater.
We're standing in front of each other talking about our everyday life,
what we wish for future years, what we're seeking on another
person. He starts telling me that they have been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.
But figure out, can you reject me, might you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he was quoted saying as I buy much better him and kiss him.

‘Next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I enjoy how you would think.' , he said.

For now, I start scrubbing my calcaneus in the leg, massaging it slowly. ‘What do you want in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you never know what you want. Someone who won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something totally new, especially on the subject of making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I like women that are direct, who cut through the chase, like you simply did. Being
honest, that's a huge turn on.
سه شنبه 11 تیر 1398 11:50 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in a few minutes
a villa to book by city, several different rooms
lofts and villas. Be astounded by the pictures and knowledge that they
have to supply you. The website is a center for every
body the ads inside the
سه شنبه 11 تیر 1398 12:48 ق.ظ
discuss - https://mozillabd.science/wiki/Yescasino_Games - I used
some strips of moleskin that I bought in the drugstore and applied them sparingly to the
problem area. Yoga: this ancient system of breathing and stretching
postures has become known to provide reduced
the multiple chronic disorders that plague most seniors.
Make jam and jellies using high sugar concentration to
preserve fruit.

www.Ace770.com - https://www.scribd.com/doc/389398231
یکشنبه 9 تیر 1398 06:01 ب.ظ
The ads are subject to each of the binding laws in the State of Israel.
یکشنبه 9 تیر 1398 12:44 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find up to date results Locate a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
Interested in escort girls? Discrete apartments?
Complete a quick search by region, the biggest portal in Israel for
discreet apartments and escort girls, several different
youth ads that will provide you with service and guidance
you did not know, try a search by city and discover the dream girl for
the next indulgence, business meeting? Ads usually do not include and
or provide and or encourage and or imply the provision of sexual services.

The ads are be subject to each of the binding laws on the
State of Israel.
یکشنبه 9 تیر 1398 12:04 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses
for his face, hazel eyes and the most wonderful lips
I've seen. They are well built, with incredible arms including a chest that shines on this sweater.
We're standing in-front of each other talking about our everyday life, what we'd like money, what we're in search of on another person. He starts telling me that he's got been rejected plenty
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But let me know, utilize reject me, would you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you right now?' he explained as I buy closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I favor the way you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my hindfoot in his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you want in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone that knows what you want. Someone who won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of trying something mroe challenging, especially when it comes to making new things in the bed room ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut throughout the chase, like you recently did. To be
honest, that is a huge turn on.
پنجشنبه 6 تیر 1398 05:33 ب.ظ
click here - http://africanrestorationproject.org/social/blog/view/89542/coincasino-and-rules-of-texas-holdem - Once your body starts to feel good, your cravings will first subside and you'll be reaping the main advantages
of lowering the sugar inside your diet. You're bound to find something suited for you
which you'll enjoy. When we travel like a family we always get a kitchenette within the hotel in order that we can increase the
risk for most of our meals with food we know then have one meal
out every day.

Look here - http://www.rockerstop.com/author/ken1thekingp/
سه شنبه 4 تیر 1398 09:28 ب.ظ
"We have to build to another crescendo, cheri," he
said. "Therefore we may have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, as
well as the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I
needed him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back about my clit.


I became aching to possess him inside, and I really could tell that his
should push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to fit mine, and I knew the opinion of my wet pussy lips about the head of his cock was getting a lot for of us.


"Allow the finale begin," he explained, and he slid the
top of his cock inside me.

The two of us gasped because held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to him further inside, and the man threw his
return for the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, each time I squeezed my
pussy around him. His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I
want to it all inside me. I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and then he plunged his cock all the way up
in.
یکشنبه 2 تیر 1398 02:34 ب.ظ

You've made your position pretty well!!
cialis 5 mg para diabeticos how to buy cialis online usa cialis 20 mg cost cialis with 2 days delivery generic cialis venta cialis en espaa cialis cost how does cialis work prices on cialis 10 mg precios de cialis generico
شنبه 1 تیر 1398 11:49 ب.ظ

Great information. Cheers.
cialis manufacturer coupon buying brand cialis online price cialis best cialis rezeptfrei sterreich cialis flussig cialis generico milano cialis generico cialis generisches kanada tadalafil 5mg cialis efficacit
شنبه 1 تیر 1398 07:04 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
cialis 5 mg funziona generic cialis pro cialis sans ordonnance generic cialis levitra cialis generika sialis cialis daily dose generic when can i take another cialis import cialis cialis generico postepay
جمعه 31 خرداد 1398 02:59 ب.ظ

You said this wonderfully.
we recommend cialis info cialis coupons printable il cialis quanto costa preis cialis 20mg schweiz acquistare cialis internet free generic cialis tadalafil 10 mg enter site 20 mg cialis cost cialis 20mg calis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:44 ب.ظ

Thanks a lot. A lot of information!

cialis for daily use how does cialis work cialis sans ordonnance cialis sale online cialis price thailand cialis mit grapefruitsaft only now cialis for sale in us cialis canadian drugs tadalafil 20mg bulk cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:35 ق.ظ
website - https://www.burdastyle.com/profiles/halleyvarel - Once your body
begins to feel great, your cravings will subside and
you'll be reaping the benefits of decreasing the
sugar within your diet. Taking care of your teeth is definitely an ongoing process
and regular check-ups and cleaning with the dentist may prevent any long lasting problems.
But, remember the key the following is moderation - while a drink per day is protective, excessive consumption of alcohol is devastating to health.


win online - https://wanelo.co/sam2thekingm
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد ط.ح.ز
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی